Skip to main content
WVU has announced plans for on-campus classes this fall, with base tuition and fees unchanged. Visit the Return to Campus website for the latest.

Winners from 2017 High School Journalism Competition

ADVERTISING COMPETITION DIVISIONS 1&2

1ST PLACE: KENZIE KRESS, BRIDGEPORT HIGH SCHOOL

2ND PLACE: AMELIA GROSS, ROCKWOOD AREA HIGH SCHOOL

3RD PLACE: MADELYN MITCHELL, ROCKWOOD AREA HIGH SCHOOL

 

BROADCAST COMPETITION DIVISION 1

1ST PLACE: NICK MALIZIA, GREATER LATROBE HIGH SCHOOL

2ND PLACE: ALEXANDRIA POTTER, GREATER LATROBE HIGH SCHOOL

3RD PLACE: KAYCEE KISER, PARKERSBURG HIGH SCHOOL

 

BROADCAST COMPETITION DIVISION 2

1ST PLACE: DOUGLAS SOULE, BRIDGEPORT HIGH SCHOOL

2ND PLACE: ROARKE MILLER, ANNVILLE-CLEONA HIGH SCHOOL

3RD PLACE: DOMINIC MACMILLAN, ANNVILLE-CLEONA HIGH SCHOOL

 

CRITICAL REVIEW WRITING COMPETITION, DIVISION 1

1ST PLACE: VICTORIA ZASOWSKI, GREATER LATROBE HIGH SCHOOL

2ND PLACE: CENNEDI E. FRY, GREATER LATROBE HIGH SCHOOL

3RD PLACE: HAILEY SMITH, HURRICANE HIGH SCHOOL

 

CRITICAL REVIEW WRITING COMPETITION, DIVISION 2

1ST PLACE: LILAH KIMBLE, BRIDGEPORT HIGH SCHOOL

2ND PLACE: MALLORY FORNEY, ANNVILLE-CLEONA HIGH SCHOOL

3RD PLACE: RACHAEL FLANAGAN, ST. MARYS HIGH SCHOOL

EDITORIAL WRITING COMPETITION, DIVISION 1

1ST PLACE: ABIGAIL WAUGH, PRESTON HIGH SCHOOL

2ND PLACE: BROOKE SHEFFIELD, GREATER LATROBE HIGH SCHOOL

3RD PLACE: CHRIS FOLIO, HURRICANE HIGH SCHOOL 

 

EDITORIAL WRITING COMPETITION, DIVISION 2

1ST PLACE: NATALIE KING, ROCKWOOD AREA HIGH SCHOOL 

2ND PLACE: DOUGLAS SOULE, BRIDGEPORT HIGH SCHOOL

3RD PLACE: KEATON ENGLE, ROCKWOOD AREA HIGH SCHOOL 

 

FEATURE LAYOUT AND DESIGN COMPETITION DIVISION 1

1ST PLACE: KAITLYN REXROAD, PARKERSBURG HIGH SCHOOL

2ND PLACE: MIRANDA SANDERS, GREATER LATROBE HIGH SCHOOL

3RD PLACE: JENNA CHAPMAN, PARKERSBURG HIGH SCHOOL

 

FEATURE LAYOUT AND DESIGN COMPETITION DIVISION 2

1ST PLACE: MIRANDA GRIFFITH, BRIDGEPORT HIGH SCHOOL

2ND PLACE: CALEB BRIDI, ANNVILLE-CLEONA HIGH SCHOOL

3RD PLACE: RACHAEL FLANAGAN, ST. MARYS HIGH SCHOOL 

 

FEATURE WRITING COMPETITION DIVISION 1

1ST PLACE: MIKAELA FITZPATRICK, UNIONTOWN HIGH SCHOOL 

2ND PLACE: MARIA MACE, HURRICANE HIGH SCHOOL

3RD PLACE: EMILY SHARP, UNIONTOWN HIGH SCHOOL 

 

FEATURE WRITING COMPETITION DIVISION 2

1ST PLACE: DOUGLAS SOULE, BRIDGEPORT HIGH SCHOOL

2ND PLACE: VINCENT PINTI, BRIDGEPORT HIGH SCHOOL

3RD PLACE: KIRSTEN BURWELL, RICHWOOD HIGH SCHOOL 

 

NEWSPAPER LAYOUT AND DESIGN COMPETITION DIVISION 1 AND 2

1ST PLACE: BROOKE SHEFFIELD, GREATER LATROBE HIGH SCHOOL

2ND PLACE: RACHAEL FLANAGAN, ST. MARYS HIGH SCHOOL

3RD PLACE: SHELBY DEVERICKS, PARKERSBURG HIGH SCHOOL

 

NEWSWRITING COMPETITION DIVISION 1

1ST PLACE: JAELYN WRATCHFORD, SPRING MILLS HIGH SCHOOL

2ND PLACE: BREANNA OFFENBERGER, PARKERSBURG HIGH SCHOOL

3RD PLACE: LUNA PHELAN, HURRICANE HIGH SCHOOL

 

NEWSWRITING COMPETITION DIVISION 2

1ST PLACE: MITCH REIGLE, ANNVILLE-CLEONA HIGH SCHOOL

2ND PLACE: CASSIDY LONG, ROCKWOOD AREA HIGH SCHOOL

3RD PLACE: MALLORY FORNEY, ANNVILLE-CLEONA HIGH SCHOOL 

 

PHOTOJOURNALISM COMPETITION DIVISION 1

1ST PLACE: KAYCEE KISER, PARKERSBURG HIGH SCHOOL

2ND PLACE: KAITLYN REXROAD, PARKERSBURG HIGH SCHOOL

 

PHOTOJOURNALISM COMPETITION DIVISION 2

1ST PLACE: AMELIA GROSS, ROCKWOOD AREA HIGH SCHOOL

2ND PLACE: MACKENZIE MCCULLOUGH, BRIDGEPORT HIGH SCHOOL

3RD PLACE: ALLIE CAVA, BRIDGEPORT HIGH SCHOOL 

 

PUBLIC RELATIONS COMPETITION DIVISIONS 1 AND 2

1ST PLACE: KATIE COBURN, BRIDGEPORT HIGH SCHOOL

2ND PLACE: DOUGLAS SOULE, BRIDGEPORT HIGH SCHOOL

3RD PLACE: MADELYN MITCHELL, ROCKWOOD AREA HIGH SCHOOL 

 

SPORTS WRITING COMPETITION DIVISION 1

1ST PLACE: SHANDA SETTLE, HURRICANE HIGH SCHOOL

2ND PLACE: ABBY SOBOTA, GREATER LATROBE HIGH SCHOOL

3RD PLACE: JORDANN LOPATA, GREATER LATROBE HIGH SCHOOL 

 

SPORTS WRITING COMPETITION DIVISION 2

1ST PLACE: MALLORY FORNEY, ANNVILLE-CLEONA HIGH SCHOOL

2ND PLACE: RYAN MILLER, ST. MARYS HIGH SCHOOL

3RD PLACE: GABRIELLE CODDINGTON, ROCKWOOD AREA HIGH SCHOOL