The WVU P.I. Reed School of Journalism hosted its annual West Virginia High School Journalism Competition April 6 and 7, bringing more than 100 high school students from across the state to Morgantown to compete in live competitions.
Students competed in broadcast, writing, design and photojournalism competitions. The event is co-sponsored by the West Virginia Press Association. Winners in the competitions were announced at the April 7 awards luncheon and are listed below.
Broadcast News
Divisions I & II
First Place: Chad Gruber, Bridgeport
Second Place: Nick Sellas, Bridgeport
Third Place: Emily Mullin, Greater Latrobe
Critical Review
Division I
First Place: Tegan Lucchetti, Greater Latrobe
Second Place: Emily Mullin, Greater Latrobe
Third Place: Nicholas Rader, Richwood
Division II
First Place: Jessica McClure, St. Marys
Second Place: Parker Lawrence, Bridgeport
Third Place: Marc Basham, Shady
Editorial Writing
Division I
First Place: Cecily Wu, Morgantown
Second Place: Angela Wiley, Morgantown
Third Place: Katherine Schmidt, Morgantown
Division II * Feature Writing Division II News Writing Division II Photojournalism Sports Writing Division II Layout/Design Newspaper Layout/Design Division II*
First Place: Brian Warman, Shady
Second Place: Matt Hough, Shady
Third Place: Colin Thorn, Braxton
Division I
First Place: Liz Pamfilis, Parkersburg
Second Place: Cecily Wu, Morgantown
Third Place: Eric Thomas, Richwood
First Place: Emily Barksdale, St. Marys
Second Place: Matt Hough, Shady
Third Place: Blair Ellison, Shady
Division I
First Place: Susan Lace, Greater Latrobe
Second Place: Emily Stewart, Greater Latrobe
Third Place: Alix Kunkle, Greater Labtrobe
First Place: Mary Plymale, Braxton
Second Place: Emily Barksdale, St. Marys
Third Place: Amber Dubberke, Bridgeport
Division I II
First Place: Kendall McCaughtery, Bridgeport
Second Place: Kayla Jett, Robert C. Byrd
Third Place: Erin Graziani, Morgantown
Division I
First Place: Geoff Reinhardt, Parkersburg
Second Place: Jared Ramsey, Morgantown
Third Place: Michael Berrebi, Morgantown
First Place: Amanda Fischer, Bridgeport
Second Place: Jeremy Sheppard, Bridgeport
Third Place: Maria Given, Braxton
Division I II
First Place: Kayla Queen, Wayne
Second Place: Zachary Roberts, Wayne
Third Place: Zeb Nottingham, Braxton
Division I
First Place: Liz Pamfilis, Parkersburg
Second Place: Jon Fields, Parkersburg
Third Place: Geoff Reinhardt, Parkersburg
First Place: Elyse Pierson, Braxton
Second Place: Maria Given, Braxton
Third Place: Rachel Cochenour, Wayne